Halottak napja vagy halloween?

Sokat gondolkoztam, hogy összegyűjtöm mindazt, amit e témában tudni kell. Egy cikk is született, amit a maglódi újságba el is küldtem. Bízom abban, hogy ha valaki elolvassa, elgondolkodik és megváltozik lélekben ebben a témában. Megérti. Belátja.

Elolvastam sok cikket, amiből idézve világossá válik a kép. Fodorné Ablonczy Margit lelkipásztor-családterapeuta cikke, Ingo Marx gondolatai, Nemes Gábor győri egyházmegyei levéltáros írása, Papp Miklós görögkatolikus lelkész figyelmeztető szava és Augustine Thompson atya, O.P., a Virginia Egyetem vallási tanulmányainak docensének gondolatai. A téma bevezetéseként, ez a szentírási gondolat jut eszembe. „Jaj azoknak, akik azt mondják, hogy a rossz jó, és a jó rossz, és akik azt állítják, hogy a sötétség világosság, és a világosság sötétség.” (Iz 5,20)

Jó a halloween, vagy rossz?

Ingo Marx írásában többek között ezt fejti ki: „Mindenszentek – all hallows. Az azt megelőző este pedig az „all hallows evening”. Ez rövidült le az idők során a mostani, közkeletű szóra: halloween. A Halloween október 31-én, tehát éppen a római katolikus ünnep, a mindenszentek előtt van, mintegy demonstrálva azt, mily vékony is a választóvonal a pogány hagyományok és az egyházi gyakorlatok között.

Amerikában a Halloweent ír bevándorlók honosították meg 1840 körül. Rémisztő arcokat faragtak tökökből, azokat belülről gyertyával világították ki, ezzel kívánták elriasztani a gonosz szellemeket. A jelmezbe öltözés is a Halloween egyik eleme. Az ünnep klasszikus figurái közé tartoznak a szellemek, boszorkányok, fekete macskák… Gyerekek beöltöznek szellemnek vagy más ijesztő alaknak, töklámpással házról-házra járnak ajándékot kérve.

Napjainkban tanúi vagyunk a régi-új pogányság elterjedésének. A mai boszorkányok és varázslók épp október 31. napját tartják a legfontosabbnak, és ez az ősi kelta ünnep előestéje. Ekkor imádkoznak a halottak kelta istenéhez, az elhunytak szellemeihez, tulajdonképpen szellemidézést folytatnak. Nem gondolhatjuk, hogy ártatlan mókáról van szó. Úgy hírlik, hogy ma is vannak olyan sátánista szekták az USA-ban, amelyek erre az „ünnepre” gyermekeket rabolnak, és azokat ördögi rítusok keretében megölik. Nem csupán hátborzongató szórakozás ez tehát, hanem az okkultizmus terjesztésének kísérlete, hogy az emberek az egy, igaz Isten helyett, a tiltott démonvilág felé forduljanak hitükkel.”

„Miért van az, hogy a halál-kultusz, félelem-kultusz ilyen népszerű sok ezer év után is? Korunk legfontosabb mozgatója: mert egyeseknek óriási üzlet. Hosszú időn át csak Amerikában volt ilyen átütő sikerű, de a 2000-es évektől hazánkban is elkezdték ünnepelni, hogy újabb értelmetlen vásárlásokra csábítsák az embereket. Talán érdemes néhány olyan nyilatkozatra figyelni, amit azok írtak, akik ezzel az ünneppel már sok éve kapcsolatban vannak, voltak, mielőtt Magyarországon beengednénk iskoláinkba, családjainkba ezt a szokás-halmazt. A cbn news egy riportjában, John Ramirez, kereszténnyé vált volt sátánista pap óva intett attól, hogy bárki is aktívan részt vegyen a november elején tartandó halotti ünnepeken.

„A halloween a legördögibb démonikus ünnepnap” – mondta Ramirez – „meg kell értenünk, hogy [ha csak részt veszünk is benne] az átkot von maga után”.

A sátánista egyház alapítója, Anton LaVey, örömét fejezte ki, hogy annyi gyereket látott évről évre halloweeni jelmezben: ,,Nagy örömmel tölt el, hogy keresztény szülők hagyják, hogy a gyerekeik legalább egy este az ördögöt magasztalják. Üdv Halloween napján!”

Elliot Watson, a CBN egyik újságírója szerint a szülőknek nagy figyelmet kell fordítaniuk arra, hogy megértessék a gyerekeikkel, hogy mi is az igazi probléma a mindenszentek napja előtti beöltözéssel. Az író kiemeli, hogy attól még, hogy a keresztény világ egy része átnevezte a kelta ünnepet, az nem vesztette el a spirituális vonzatát, a pogány vallások pedig teljesen ellentmondanak a Bibliának – így az azokon alapuló ünnepek is. Senkit sem kívánunk ijesztgetni, de nem jó játszani olyan dolgokkal, amelyeket nem jól ismerünk. „Mindentől, ami gonosznak látszik, őrizkedjetek!” – (1Tessz 5,22)

Meggyőződésem, hogy nekünk az életet kell ünnepelni, a világosság győzelmét a bűn, a félelem és a halál felett. Mert Jézus Krisztus az élet ura, akihez megérkeznek halottaink, s nincs útjuk visszafelé. Jézus Krisztus örök életet készített nekünk, vele vannak mindazok, akik elmentek közülünk. „Mert nem félelemnek lelkét adta nekünk az Isten, hanem erőnek, szeretetnek és józanságnak lelkét.” (2Tim 1,7) – fejezi be gondolatait Fodorné Ablonczy Margit lelkipásztor-családterapeuta.

Ideológiai megközelítés

„Keresztény családok nem engedhetik meg, hogy gyermekeik részt vegyenek ilyen beöltözéseken, felvonulásokon, mert azzal a Sátán kultuszát támogatnák. Az ilyesmivel kacérkodó ember kárt szenved lelkében, meggyengül kapcsolata Istennel, aki egyedül képes arra, hogy megóvjon bennünket minden ártalmas lelki hatástól.

A keresztényeknek mindenképpen tisztában kell lenniük a következő tényekkel: ennek a napnak a szokásai és jelképei a pogányságban és az okkultizmusban gyökereznek. A Halloween megünneplésében való részvétel közvetlenül is okkult tevékenységekhez vezethet, avagy ezekre nyitottá teheti az embert. A legkevesebb, amit a Halloweenről elmondhatunk, hogy megünneplése támogatja a pogány praktikákat és filozófiát, az animizmust (szellemhitet), és a druida tanokat.

A Biblia egyértelműen jelzi, hogy az ilyen praktikák „az utolsó időkben” mérhetetlen módon elszaporodnak majd (1Tim 4,1 és Jel 9,21). Ami elsőre oly ártatlannak tűnik, az a valóságban halálosan komoly! Az embert játékos módon csábítják el, hogy egyre nyitottabbá váljon a démoni tanok iránt, és szíve Isten felé egyre inkább megkeményedjen. Feltámadásával Jézus bizonyságát adta annak, hogy legyőzte az ördögöt és a halált (Zsid 2,14). Isten igéjéből eligazítást lelhetünk az élet nehézségei közepette.” folytatja gondolatát Ingo Marx.

Nemes Gábor győri egymázmegye levéltárosa hozzáteszi: „A keresztény tanítás szerint a Krisztus-hívőknek tilos holtakkal kapcsolatba kerülniük; halloween üzenete ebben ellenkezik leginkább a keresztény tanítással.”

Nekünk, keresztényeknek mindazonáltal nagy a felelősségünk. Az Úr parancsának engedelmeskedve hirdetnünk kell az evangéliumot, az örömhírt. Szükséges tehát, hogy figyelmeztessük embertársainkat – adott esetben még hívő testvéreinket is – az ördög által felállított csapdákra. Le kell, hogy rántsuk a maszkot, a játékos, ártatlannak tűnő, de nagy veszélyt hordozó babonákról, népszokásokról. Az Úr adjon ehhez bölcsességet és erőt mindannyiunknak! – fejezi be gondolatait Ingo Marx.

A gyakorlatban…

Közeleg október 31-e: Halloween. Szándékosan nem teszem hozzá, hogy ünnep, mert nekünk ez egyáltalán nem az. A keresztény kultúrában a Halloween nem ünnep, annak ellenére, hogy egyesek annak akarják beállítani. Ez részben európai gyökerekkel (kelta), de ma már Amerikából importált esemény, ami nálunk -valljuk be – ugyanolyan csábítással jár, mint bármi más, ami a tengerentúlról átgyűrűzik hozzánk. Nem véletlen, ez is ugyanolyan jövedelmező, mint bármelyik más piaci trend vagy úgynevezett ünnepkör. Súlya talán a lélekre kivetített hatásában és spirituális vagy vallási illeszkedésében keresendő. A halloween nemcsak egy egyszerű partiról szól, egy ártatlan bálról.

A Családpasztorációs Központ arról is ír, hogy az ártatlan gyerekek egy-egy ilyen ünnepség során traumákkal és szorongással küszködnek. Egyszerűen azért, mert az ijesztgetéssel és horrorisztikus mozzanatokkal, cselekedetekkel, de már horrorfilmek levetítésével beleverik a félelmet a pedagógusok a szülők asszisztenciájával a gyerekeikbe. Magyarországon és a magyar lakta területeken bálokat, bulikat tartanak már a halloween-t megelőző hétvégétől kezdve, ahol a fiatalok és nem csak különböző farsangra emlékeztető ruhákba öltöznek be. A dressz kód talán annyiban tér el a farsangtól, hogy a túlzott smink, azaz maszk sok esetben ijesztő, mintsem tréfának szánt elem.

Papp Miklós görögkatolikus lelkész, morálteológus szerint „a halloween-„kultuszt”, ami játéknak tünteti fel a halált és a gyászt, valódi vigasztalást sem adhat. Nem is sejtik a szülők és az iskolaigazgatók, milyen vigaszt lopnak el a gyerekektől, amikor a gyász igaz kultúráját, keresztény szimbólumait veszik el, és helyette egy idétlen halloween-játékot adnak. Pont ott hagyják magára a gyereket, ahol a legjobban szorong: a halál közelében, a gyászban. Mit ér a halloween összes kelléke, ha kiderül a 10 éves gyerek számára, hogy halálosan beteg ő vagy az édesanyja? Használjuk ezeket a kellékeket, és közben a valódi vigasztalást nyújtó, keresztény szimbólumokat kilúgozzuk, ezzel pedig cserbenhagyjuk a gyerekeket.”

Nézzünk szembe a valósággal: ma sok szülő inkább kidíszíti a házát, elviszi vagy elengedi halloween bulira a gyerekét, mintsem beszél neki a Mindenszentek vagy a halottak napjának üzenetéről, jelentőségéről. Mi lehet ennek az oka? Feltételezem (de tapasztalatom szerint) nem ismerik a keresztény ünnepek igazi tartalmát, ahogyan azt sem, hogy mi Halloween-éjszakája.”

Augustine Thompson atya, O.P., a Virginia Egyetem vallási tanulmányainak docense ezt írja: Így, ha legközelebb azt állítja valaki, hogy a Halloween egy kegyetlen trükk arra, hogy gyermekeinket a gonosz imádására csábítsák, javaslom, hogy mondjátok el neki Mindenszentek előestjének eredetét, mutassátok meg nekik a keresztény jelentőségét, az azt követő két nagyobb és fontosabb katolikus ünnepnappal együtt.

Befejezésül a katolikus.ma portál bejegyzése összegzi a lényeget: „A halloween halottidézése, ha játékos formában is, de átlép egy határt. Nem az iszlám bevándorlástól kell félni, keresztény gyökereinket elvagdaljuk magunk is. Sokkal nagyobb veszély a halloween a gyerekek lelki, szellemi fejlődésére, amit persze ők még nem tudnak. Ha van ilyen fiatal ránk bízva, vigyázzunk rájuk!

dr Fülöp Krisztina

Kategória: Hit, Remény | A közvetlen link.